Възродете в Кърджали „Искри над Родопите”, призова Георги Коройчев, посветил живота си на духовното извисяване на своите възпитаници
Кърджали е моят втори роден град и аз се чувствам съгражданин на тукашните жители, каза учителят Георги Коройчев при представянето на книгата си „Орисия“ пред кърджалийската публика. Първата ми любов преживях тук, първата ми учителска работа беше тук. Затова се радвам, че на срещата са дошли много приятели и мои бивши ученици, един от които е и Расим Муса, сегашният ви омбудсман.
Книгата “Орисия” съдържа публицистика и разкази, предимно с биографичен характер, в които прозира съдбата, участта, предопределението да бъдеш учител, общественик, родолюбец, радетел на културата и изкуството за цял живот.
Георги Коройчев е роден в Асеновград. Преподава изобразително изкуство шест години в гимназия “Христо Ботев” в Кърджали и повече от 20 години в СОУ “Св. св. Кирил и Методий” в Асеновград. Миналата година за изключителен принос и заслуги към развитието на родния си град Коройчев е номиниран за званието “Почетен гражданин на Асеновград”. Предложен е от свещеноиконом Йордан Георгиев по повод неговата 75-годишнина и 40-годишнината на ръководеното от него ателие “Пъстроцвет”. Коройчев работи дълги години усърдно за духовното възпитание на децата от художествената школа в духа на християнските ценности и за развиване на техните творчески заложби.
Аз съм нещо като Стоянка Мутафова, макар и по-млад от нея, продължавам да работя любимата си работа, каза Коройчев в Кърджали. С него бяха и двете сестрички Хриси на 6 и Мими на 10 години от школата „Пъстроцвет“, които поздравиха дошлите на срещата.
Коройчев разказа за Асеновград, известен с многото си църкви, манастири и параклиси и често е наричан Малкия Йерусалим. Имаме 80 религиозни храма, пет манастира, две джамии. При нас всички етноси и религии съжителстват в мир и разбиране, защото осъзнаваме, че всички живеем под едно слънце, че няма два бога, че само наричаме единния бог с различни имена.
Гостът подари свои графики на някои от участниците в срещата и помоли да предадат по една и на кмета, и на областния управител.
Коройчев пази последното издание на албума „Искри над Родопите“ от 1989 г., включващ наградени творби за стих, песен и рисунка на кърджалийски деца, и горещо пожела това културно събитие да се възроди.
Източник: Нов живот