Дискусия за чистотата на българския език предизвика ученици и учителида изкажат своето мнение за четенето на книги в днешно време
Град Кърджали тази година е домакин на кампанията на МОН за стимулиране на четенето, в която се включиха редица училища, детски градини, библиотеки. Децата и младите хора от града доказаха, че четенето на книги не е отживелица. Те се включиха в различните мероприятия посветени на четенето. Целта е то да се популяризира сред младите хора, които в днешното забързано ежедневие сякаш оставят на заден план книгата. Да си купиш книга е прекрасно изживяване, но дори и да не можеш да си го позволиш – обществените библиотеки предлагат купища томове по всяка тема, която човек може да си представи. Има подходящ жанр за всеки грамотен човек и независимо дали вкусовете му са насочени към класическата литература, фантастиката, криминалните романи или историческите книги, винаги има какво да грабне любопитството и интереса на читателя.
Изместват ли чуждиците българските думи? Четат ли днес младите хора? Има ли бъдеще книгата? Ще заменят ли електронните носители хартиените издания? Това са основните въпроси, на които днес търсиха отговор учители, ученици и културни дейци в Общински детски комплекс – град Кърджали. Господин Гроздан Колев, началник на РУО-Кърджали, откри дискусията с вдъхновяващи думи за смисъла от четенето. Моника Николова от 12А3 на ЕГ „Христо Ботев“, изказа своето мнение, че чистотата на родния език зависи от нас самите. „Трябва да се стараем да използваме български думи винаги, когато можем. Колкото повече четем, толкова повече нови думи минават пред очите ни и постепенно стават част от всекидневния ни речник. Умението да се изразяваме добре помага във всяка отношение и повишава самоувереността ни.“ Тя определи като недопустима замяната на близо 6000 архаични думи и изречения в първия български роман „Под игото“ на Иван Вазов, който е част от културната ни памет. Моника завърши своето изказване с призив към своите съученици да четат редовно и то от хартиен носител, защото така се усеща истинският контакт с книгата. Госпожа Рада Ангелова, учител по български език и литература в ЕГ „ Христо Ботев“, сподели, че младите хора все повече четат книги. „Важно е децата да четат, защото така изграждат вкус към литературата. Учениците харесват българските класически произведения и проявяват интерес и към модерната литература.“ Много е важна мотивацията, която децата получават от своите родители и учители.
Днешният дигитален свят често ни кара да изберем филма преди книгата, а забързаното и напрегнато ежедневие скъсява свободното ни време за срещи с книгите. Нито едно извинение не е достатъчно силно, за да оправдае дистанцирането от книжните източници на знание и вдъхновение. Франческо Петрарка казва: „В книгите се крие особено очарование – те ни носят наслаждение, говорят с нас, дават ни добър съвет и стават наши приятели.“